Prezydent RP wręcza Nagrodę Obywatelską Dominikowi Księskiemu fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP

Żnin, Warszawa, prezydent, nagroda, samorząd

    Nagroda Obywatelska Prezydenta RP

     9 marca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie została po raz trzeci wręczona Nagroda Obywatelska Prezydenta RP.  Wyróżniono m.in. redaktorów gazet lokalnych: Józefa Matysika, Wojciecha Waligórskiego i Dominika Księskiego.

     Nagroda Obywatelska Prezydenta RP to – jak głosi informacja na stronie prezydenckiej - wyróżnienie ponadstandardowych i nowatorskich form współpracy obywateli na rzecz dobra wspólnego oraz współpracy obywateli i władz lokalnych na rzecz rozwoju lokalnego. Prezydent wyróżnia samorządy, organizacje społeczne oraz pojedynczych obywateli, których działania na rzecz dobra wspólnego są warte promowania i mogą stanowić wzory do naśladowania. Jest to trzecia edycja konkursu, wnioski o przyznanie nagrody można było składać do 30 stycznia 2015 roku.

    Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach: Wspólnota Obywatelska, Partnerstwo Samorządów oraz Obywatelska Inicjatywa Lokalna. W pierwszej kategorii nagroda kierowana jest do gmin lub powiatów, które w najszerszym stopniu umożliwią swym mieszkańcom uczestnictwo w realizacji zadań publicznych. W drugiej nagradzane są jednostki samorządu, które będą ze sobą najefektywniej współpracować i wykształcą wzory działań dla innych. Obywatelska Inicjatywa Lokalna natomiast to wyróżnienie dla organizacji obywatelskich lub poszczególnych osób, które w szczególny sposób zasłużą się w pracy na rzecz dobra wspólnego.

    Uroczystość podsumowująca konkurs odbyła się podczas gali z okazji 25. rocznicy uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym, czyli przy okazji obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego. Do Pałacu Prezydenckiego zostali zaproszeni m. in. wydawcy gazet lokalnych: Józef Matysik (Co Tydzień Jaworzno), Wojciech Waligórski (Nowy Łowiczanin) i Dominik Księski (Pałuki), którzy z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego otrzymali Nagrody Obywatelskie 25-lecia Samorządności za wieloletnie zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności lokalnej.

     - Nie ma takiego odznaczenia, którym można by w stopniu wystarczającym podziękować za dokonania w ramach całości samorządu polskiego, za znaczenie reformy samorządowej dla naszej polskiej wolności – mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości.

     Przed galą prezydent otworzył wystawę Samorząd. Demokracja. Wolność. JA, TY, MY = SAMORZĄD, która została zorganizowana przed Pałacem Prezydenckim. Są na niej zaprezentowane wybrane osiągnięcia samorządów z powiatów mogileńskiego i żnińskiego.

     Film z uroczystości w zakładce Filmy, a więcej informacji o nagrodach obywatelskich oraz o wystawie także na stronie prezydenta RP.

 

(mr), 10 III 2015

Przejdź do forum.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry