Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Obrońcy Szkoły Podstawowej im. Klemensa Janickiego w Januszkowie odnieśli 30 kwietnia sukces, który nadal nie przesądza o przyszłości placówki, ale przedłuża nadzieję dla niej. Otóż radni Żnina nie podjęli uchwały w sprawie wskazania uczniom klasy VI w tej szkole nowego miejsca edukacji od klasy VII, którym miała być żnińska piątka. fot. Karol Gapiński

Uczniowie obecnej klasy VI w Szkole Podstawowej w Januszkowie będą mogli od 1 września br. kontynuować edukację w swojej macierzystej placówce.

Na sesji Rady Miejskiej w Żninie 30 kwietnia przedstawiony został projekt uchwały w sprawie wskazania uczniom klasy VI Szkoły Podstawowej im. Klemensa Janickiego w Januszkowie miejsca realizacji obowiązku szkolnego. Według zamiaru burmistrza Roberta Luchowskiego uczniowie, którzy od 1 września br. rozpoczną edukację w klasie VII, a teraz są uczniami klasy VI szkoły w Januszkowie, mieliby przystąpić do niej w Szkole Podstawowej nr 5 w Żninie.
O sprawie pisaliśmy w papierowym wydaniu tygodnika Pałuki 29 kwietnia. Z planem przeniesienia VII klasy z Januszkowa do żnińskiej piątki nie zgadzała się Rada Rodziców SP w Januszkowie. Wskazują oni na konieczność inwestowania przez gminę w placówkę w Januszkowie, a nie rozwiązywanie problemów piątki poprzez przenoszenie dzieci z wiejskiej szkoły.
Na sesji 30 kwietnia (częściowo zdalnej) nie obyło się bez długiej dyskusji na ten temat, głos zabierali nie tylko radni, ale i dyrektor Centrum Usług Wspólnych i Zarządzania Oświatą Jacek Świtała oraz burmistrz Robert Luchowski. Przenoszenie dzieci z Januszkowa do piątki miałoby zapobiec zwolnieniom lub konieczności uzupełniania etatów przez nauczycieli w piątce. W szkole nr 5 z kolei są lepsze warunki dla edukacji zwłaszcza w starszych klasach.
Podczas głosowania na sesji koalicja popierająca burmistrza nie była jednomyślna. Przeciw uchwale zagłosowało dwoje radnych z części klubu Prawa i Sprawiedliwości: wiceprzewodnicząca Rady Elżbieta Gogola i Leszek Kowalski. Co prawda i opozycja tym razem nie była jednomyślna (wstrzymała się od głosu Halina Krygier), ale ostatecznie 10. radnych było za przyjęciem uchwały, 10 przeciw przy jednej osobie wstrzymującej się od głosu. W ten sposób uchwała została odrzucona.

Karol Gapiński, 30 IV 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukitv.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.