Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

I Komunia Św. w parafii w Szaradowie w ubiegłym roku odbyła się 2 czerwca fot. Remigiusz Konieczka

W związku ze stanem epidemii i zamkniętymi szkołami, zdecydowana większość zaplanowanych nabożeństw pierwszokomunijnych nie odbędzie się. Gros z tych odwołanych zostało przesunięte na wrzesień, ale to i tak są wstępne ustalenia, bo rodzice i kapłani nie wiedzą czy stan epidemii się przedłuży, czy nie. Poniżej informacje z gminy Szubin, informacje o komuniach w innych gminach zamieszczamy w papierowym wydaniu Pałuk.

Jeszcze w kwietniu księża biskupi wydali wytyczne dotyczące organizacji I Komunii Świętych. Ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski zalecał, by terminy I Komunii Świętej ustalili księża proboszczowie w porozumieniu z rodzicami dzieci. Prymas Polski abp Wojciech Polak zachęcił w rozporządzeniu, by wyznaczyć nowe, jesienne daty uroczystości. Rodzice mają pytać w swoich parafiach, zaglądać na parafialne fanpage'e, bo tam również te informacje się pojawiają.
Z rozporządzenia Prymasa Polski z 17 kwietnia 2020: Jak długo szkoły pozostają zamknięte, a dzieci muszą przebywać w domach, nie mogą być organizowane dla nich żadne zajęcia w parafiach. Zachęcam, aby w porozumieniu z rodzicami, wyznaczyć nowe, jesienne terminy uroczystości I Komunii Świętych.
Z informacji proboszcza parafii pw. św. Doroty w Rogowie wnioskujemy, że na tę chwilę nic nie zostało ustalone. Proboszcz tłumaczył, że decyzje w tej sprawie leżą po stronie Prymasa i władz krajowych, bo cały czas szkoły są zamknięte. W ocenie księdza na tę chwilę zadawanie tego typu pytań jest nielogiczne. Ks. Andrzej Stefański, proboszcz parafii pw. w. Mateusza w Lubczu poinformował, że uroczystość I Komunii Świętej została przełożona na 20 września. Z proboszczem sanktuarium w Gościeszynie nie udało nam się skontaktować.
Ks. Grzegorz Nowak, kanclerz Kurii bydgoskiej w swoim komunikacie pisał: Odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi).
Bydgoska Kuria przyjęła dwa warianty działania. Jeżeli po Wielkanocy stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii. Jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.
Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę. Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło - czytamy w komunikacie diecezji.
W parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kcyni proboszcz ks. Michał Kostecki spotka się z rodzicami w czwartek i piątek (dziś i jutro) i ustali czy I Komunia Św. zostanie przełożona, a jeżeli tak, to na kiedy, czy wszyscy, czy w mniejszych grupach. Do komunii ma przystąpić 40 dzieci. W parafii pw. św. Michała Archanioła w Kcyni rodzice wraz z proboszczem ustalili już nowy termin, a mianowicie 27 września o 11.30.
W parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła na razie nie ma ustalonej konkretnej daty I Komunii Św. Proboszcz ks. Mariusz Gębka powiedział, że zgodnie z nowymi wytycznymi władz państwowych, w kościele może przebywać 13 osób. Do komunii ma przystąpić 15 dzieci. Zatem odprawienie tej uroczystej mszy jest w tradycyjnej formie niemożliwe. I Komunia Św. odbędzie się w ostatnia niedzielę września lub pierwsza niedzielę października.
W parafii pw. św. Stanisława Kostki w Turze I Komunia Św. odbędzie się w normalnym terminie w dwóch grupach. Dzieci przystąpią pierwszy raz do sakramentu Eucharystii 31 maja o 10.00 i 11.00. Do I Komunii Św. przystąpi 10 dzieci, po 5 w każdej grupie. W Kołaczkowie, w parafii pw. św. Wojciecha uroczystość pierwszokomunijna została przeniesiona na maj 2021 r. W parafii pw. św. Mikołaja Biskupa msza pierwszokomunijna została przeniesiona na 13 września z możliwością indywidualnego przystąpienia do sakramentu I Komunii Św. Z kolei w parafii pw. św. Wita w Słupach proboszcz ks. kan. Leszek Kroll spotka się z rodzicami w przyszły poniedziałek i zaproponuje datę 4 października. Jeśli rodzice wyrażą zgodę, to w tym terminie dzieci przystąpią do I Komunii Św.
W parafii w Chomętowie I Komunia Św. odbędzie się w ostatnią niedzielę sierpnia. W parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej nie ma na razie ustalonej nowej daty. Proboszcz, ks. Rafał Kwiatkowski wyjaśnił, że czeka na decyzje władz, które zmienią obowiązujące ograniczenia. Zgodnie z wytycznymi w kościele w Rynarzewie we mszy może uczestniczyć kilkanaście osób, a do I Komunii Św. ma przystąpić w tym roku ok. 30 dzieci. W parafii pw. św. Ojca Pio w Zamościu I Komunia Św. została przesunięta na ostatnią niedzielę września. Do I Komunii Św. ma przystąpić 13 dzieci.
W parafii pw. św. Marcina Biskupa w Szubinie nie ma wyznaczonego terminu. Ks. dziekan Tadeusz Lesiński poinformował, że czeka na decyzję władz odnoście powrotu dzieci do szkól po 25 maja. Jeśli wrócą to I Komunia Św, odbędzie się w czerwcu, a jeśli nie to we wrześniu. Ks. Jacek Pawelczyk, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie też nie ustalił jeszcze terminu I Komunii Św. Czek na 18 czerwca, bo w tym terminie premier ma ogłosić decyzję o tym kiedy zostaną otwarte szkoły. Po tym terminie planuje spotkanie z rodzicami i ustalenie nowego terminu. W parafii do I Komunii Św. ma przystąpić ponad 60 dzieci.
O terminach I Komunii świętych na pozostałym terenie więcej w papierowym wydaniu tygodnika Pałuki w czwartek, 6 maja.

Remigiusz Konieczka, 6 V 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukitv.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.