Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Sesja Rady Miejskiej odbywała się z wykorzystaniem wideokonferencji fot. Magdalena Kruszka

W ostatnich tygodniach gmina Barcin informowała o tym, ile osób na terenie gminy przebywa na kwarantnnie. Dane te przekazywał sanepid. Okazało się, że teraz dysponuje nimi starosta, ale to sanepid przekazuje je dalej jedynie na wniosek MGOPS. Jednocześnie starosta żniński Zbigniew Jaszczuk zaznacza, że warto mówić o tym, że obecnie niespełna 120 osób przebywa na kwarantannie, podczas kiedy w szczycie tych osób było 600, a z 21 osób zakażonych w powiecie, połowa wyzdrowiała.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Barcinie burmistrz Michał Pęziak informował o osobach przebywających na kwarantannie i o działaniach podejmowanych przez gminę wobec tych osób. Jednocześnie zwrócił uwagę, że nie otrzymuje już danych dotyczących osób przebywających na kwarantannie z sanepidu, a dane te posiada starosta.

- Ja tę wiedzę oczywiście mam, ale nie jestem upoważniony do jej upubliczniania - powiedział starosta żniński Zbigniew Jaszczuk. - Zrobiło się pewne zawirowanie, bo była zmiana przepisów i burmistrz Barcina do mnie dzwonił i on jako jeden w powiecie skierował zapytanie, jak to jest. Jak się pojawiły przypadki, że zaczęto pisać na płotach, że ktoś jest zakażony, to pojawiło się rozporządzenie i nastąpiły obostrzenia w tym temacie. Taką wiedzę ma wojewoda, tam jest centralny rejestr prowadzony. Ponadto tę wiedzę dostaje też komendant policji, komendant straży i starosta.

Starosta Zbigniew Jaszczuk podkreśla, że nie ma prawa przekazywać dalej tych danych. Robi to sanepid tylko na odrębny wniosek Miejsko-Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej. Danych dotyczących poszczególnych gmin starosta nie przetwarza, gdyż dostaje daje jedynie dotyczące powiatu. Nie przelicza, ile osób w danym dniu jest na kwarantannie w danej gminie.

Wcześniej sanepid dane tego typu przekazywał wójtom i burmistrzom. W związku z tym, że w Polsce zaczęły pojawiać się incydenty, że wiedza o zakażonych wymykała się spod kontroli, to liczba osób, które te dane otrzymują, została ograniczona.

Starosta żniński podkreśla, że sytuacja w powiecie się zmienia. W szczytowym momencie na kwarantannie przebywało około 600 osób. W tej chwili jest to niespełna 120 osób. Ponadto w powiecie zakażonych było 21 osób, począwszy od 17 marca, ale połowa z nich już wyzdrowiała i normalnie funkcjonuje i chodzi do pracy.

- Z tego co wiem, to 28 i 29 kwietnia bardzo mocno zmniejsza się liczba osób na kwarantannie i to jest bardzo dobra wiadomość - powiedział starosta żniński. - Prosiłem, żeby podawać też, ile osób jest ozdrowiałych. U nas z 21 zakażonych około połowa ozdrowiała, chodzi, pracuje i normalnie funkcjonuje. Zwracałem uwagę, żeby podawać te informacje istotne, a nie straszyć ludzi.

Starosta Zbigniew Jaszczuk zwraca uwagę na to, że ci, którzy aktualnie w powiecie są zakażeni koronawirusem są w dobrym stanie, czują się dobrze i przebywają w domach, gdzie są izolowani, ale nie ma konieczności ich hospitalizowania czy przewożenia do izolatorium.

- Miejmy nadzieję, że jest to kwestia paru dni i te osoby będą czyste - wyraził nadzieję starosta żniński.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Barcinie burmistrz Michał Pęziak informował o osobach przebywających na kwarantannie i o działaniach podejmowanych przez gminę wobec tych osób.

Magdalena Kruszka, 29 IV 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukitv.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.