Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Na terenie szpitala w Żninie jest rozstawiony namiot, w którym został otworzony punkt badań, a konkretnie pobierania wymazów do testów genetycznych dla osób w kwarantannie fot. Karol Gapiński

Osób w kwarantannie jest teraz w powiecie żnińskim znacznie mniej niż 2 miesiące temu, gdy zamknięto granice, a powracający do kraju mieli obowiązek przechodzenia tej kwarantanny. W kolejnych tygodniach np. w związku z sytuacją w DPS w Podobowicach, czy też kolejnymi powrotami na weekend majowy, liczba objętych kwarantanną też rosła, by później spadać. Teraz obserwujemy tendencję spadkową, a objęci kwarantanną mogą pod koniec okresu izolacji poddać się bezpłatnemu badaniu na obecność koronawirusa.

Na początku maja wzrosła w powiecie żnińskim liczba osób objętych kwarantanną w związku z epidemią koronawirusa. Po kilkunastu dniach jednak zaczęła spadać. 20 maja według informacji z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy było objętych w powiecie żnińskim 65 osób (w szczytowych momentach w poprzednich tygodniach epidemii było to ponad 300 osób). Liczba zakażonych w powiecie żnińskim od ponad miesiąca nie zwiększyła się. Jest to 21 osób, przy czym większość z nich to ozdrowieńcy.
Obowiązkowa kwarantanna trwa 14 dni. Dyrektor Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie Roman Pawłowski poinformował, że szpital wprowadził dla osób objętych kwarantanną w powiecie żnińskim możliwość wykonania im darmowych testów na obecność koronawirusa. Jak wyjaśnia dyrektor, w 11 dniu kwarantanny mieszkaniec powiatu może mieć wykonany taki test, a konkretnie pobrany wymaz w punkcie badań zorganizowanym w namiocie, który jest ustawiony na terenie szpitala w Żninie, przed wejściem głównym do lecznicy. Pobieranie wymazów od osób w kwarantannie odbywa się między 10.00 a 12.00
Osoba w kwarantannie otrzymuje wiadomość sms z sanepidu, z terminem badania. Taka osoba przyjeżdża we wskazanym terminie własnym samochodem do Żnina na ul. Szpitalną, do wspomnianego punktu badań. Na bramce legitymuje się ona otrzymaną wiadomością sms-ową i zostaje wpuszczona na teren lecznicy. W namiocie pobierany jest wymaz, a następnie trafia on do laboratorium. Jeśli ktoś nie ma własnego transportu, a chce poddać się badaniu, to może się zwrócić do stacji sanepidu, aby to ona zapewniła dowóz.
- Po około 7-8 godzinach znany jest już wynik badania. Przebadany wraca, by dokończyć kwarantannę. Przeprowadzane są testy genetyczne. Mamy umowę z wykonawcą, wedle której jeden test kosztuje 280 zł. Przy czym dla testowanej osoby w kwarantannie to jest bezpłatne badanie, które refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia - powiedział dyrektor Roman Pawłowski

Karol Gapiński, 21 V 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukitv.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.