Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Najnowsze artykuły

loading...
Najnowsze artykuły

Najnowsze - uroczystości

loading...
Najnowsze - uroczystości

Najnowsze - w szkole

loading...
Najnowsze - w szkole

Najnowsze - na sygnale

loading...
Najnowsze - na sygnale

Najnowsze - sport

loading...
Najnowsze - sport
loading...
  Drogi
  Kultura
  Zdrowie
  Polityka
Wojciech Jaskulski podkreślał, że arkusz organizacyjny szkoły sporządza dyrektor, teraz konieczny jest do niego aneks fot. Sylwia Wysocka

Jest pomysł, jak zaoszczędzić na bieżących wydatkach. Takie rozwiązanie poparli niemal wszyscy radni podczas komisji wspólnej Rady Miejskiej.

Na posiedzeniu wspólnym komisji Rady Miejskiej w Kcyni w proponowanych zmianach budżetowych szukano oszczędności.
Jak zapewnił przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Witczak, Regionalna Izba Obrachunkowa dała miesiąc władzom gminy na znalezienie oszczędności w wysokości 1.174.000 zł. - W ciągu miesiąca musimy pokazać, gdzie te środki pozyskamy, bo zablokowaną mamy możliwość konsolidacji kredytu czy zaciągnięcia innego - mówił Zbigniew Witczak.
Główne założenie jest takie, że należy ograniczyć wydatki bieżące, bo jak tłumaczyli ekonomiści kcyńskiego ratusza Edyta Szczurek i Jarosław Kieca, rozwiązaniem nie jest ograniczenie inwestycji, a wręcz przeciwnie, ograniczenia muszą nastąpić w kwestii wydatków bieżących, a sama oświata ma w 2018 kosztować budżet ponad 5.000.000 zł.
Dotarliśmy do założeń, jakie mają sprawić oszczędności sugerowane przez RIO, by nie doszło do wdrożenia programu naprawczego. Sposobem na ograniczenie wydatków bieżących ma być ograniczenie pracowników interwencyjnych maksymalnie do sześciu osób, które zajmą się sprzątaniem miasta i obsługą toalety publicznej. Kolejne oszczędności przynieść ma oświata. Tu zamierza się w 4 klasach Szkoły Podstawowej w Kcyni utworzyć z trzech oddziałów dwa oddziały. Od sierpnia znieść dodatek motywacyjny dla dyrektorów szkół i nauczycieli, a już od 1 stycznia wstrzymano dodatek mieszkaniowy dla nauczycieli. W szkołach wiejskich natomiast, zgodnie z wytycznymi prawa oświatowego, łączone będą zajęcia.
Zniesione zostaną też nagrody dla pracowników Urzędu Miejskiego i Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Do Rady Miejskiej wpłynęło pismo rodziców uczniów Szkoły Podstawowej w Kcyni, którzy zapewniają, że konsultowali ten temat w kuratorium i Ministerstwem Oświaty i nie zgadzają się na łączenie oddziałów w ciągu roku szkolnego. Wysuwają tezę, że to nie dzieci zadłużyły gminę, by musiały za to odpowiadać, a ich kosztem powstawać miały oszczędności.
Zbigniew Witczak zapewnił, że sprawa ta była konsultowana na spotkaniu w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i kurator uznał, że takie działanie w ciągu roku jest możliwe, jeśli zachodzą ku temu przesłanki. Ministerstwo Oświaty też nie wskazało, że jest to zabronione.
Zmiany mają zostać wprowadzone w szkołach na zasadzie aneksu do arkusza organizacyjnego szkół.
Ostatecznie uznano, że pismo rodzice winni skierować do dyrektora szkoły czy szkół, a nie Rady, gdyż za arkusz organizacyjny odpowiedzialny jest dyrektor.
Ostatecznie przeciwny wprowadzeniu takich oszczędności w budżecie był jeden radny, jeden wstrzymał się od głosu, a reszta poparła pomysł ratowania budżetu w kwestii wydatków bieżących.

Sylwia Wysocka
Pałuki nr 1355 (5/2018)

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukitv.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.