Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Najnowsze artykuły

loading...
Najnowsze artykuły

Najnowsze - uroczystości

loading...
Najnowsze - uroczystości

Najnowsze - w szkole

loading...
Najnowsze - w szkole

Najnowsze - na sygnale

loading...
Najnowsze - na sygnale

Najnowsze - sport

loading...
Najnowsze - sport
loading...
  Drogi
  Kultura
  Zdrowie
  Polityka
W Brzyskorzystwi przejście, a także przejazd samochodem z osiedla ulicą w kierunku drogi krajowej są niebezpieczne z powodu braku światła; dodatkowo ulica ta przecina budowę drogi ekspresowej, jest cała w błocie i pełna dziur oraz nierówności, a chodnik w dużej części jest już rozebrany. Mieszkańcy Brzyskorzystewka apelują o doraźne działania wykonawców drogi ekspresowej, by poprawić bezpieczeństwo w ich wsi. fot. Karol Gapiński

W związku z budową drogi S5 zostały zdemontowane lampy wzdłuż drogi Brzyskorzystewko - Brzyskorzystew na początkowym odcinku w Brzyskorzystewku. W efekcie przemieszczający się po zmroku z osiedla na przystanek autobusowy przy krajówce borykają się z nieprzeniknionymi ciemnościami. Jedyne światła, które może dostrzec osoba przechodząca przez drogę krajową na przystanek, to błysk lamp pędzących samochodów. Mieszkańcy obawiają się tragedii.

Mieszkańcy Brzyskorzystewka są w ostatnich miesiącach szczególnie niespokojni o zdrowie i życie swoich dzieci oraz własne. Otóż jesienią zeszłego roku w związku z budową drogi ekspresowej S5 zostały zdemontowane lampy oświetlenia ulicznego wzdłuż początkowego odcinka jezdni i chodnika wiodącego od drogi krajowej nr 5 do osiedla mieszkaniowego w Brzyskorzystewku. Przy szybko zapadającym zmroku i późno wstającym w zimowe poranki słońcu, osoby, które dojeżdżają do pracy i do szkół autobusami PKS, są narażone na szczególne niebezpieczeństwo ze strony aut pędzących drogą krajową oraz tych, które wjeżdżają w ulicę wiodącą do osiedla. W sąsiedztwie przystanków autobusowych i przejścia dla pieszych przez drogę krajową też nie ma lamp oświetlenia ulicznego.
- Przede wszystkim apelujemy o zamontowanie lamp ulicznych na skrzyżowaniu drogi powiatowej z drogą krajową nr 5, przy okolicznych przejściach dla pieszych oraz w okolicy przystanków autobusowych. Obecnie panujące tam egipskie ciemności stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia osób udających się na przystanek autobusowy. Nie musimy chyba nikomu przypominać, jak wielkie jest natężenie ruchu na drodze krajowej nr 5 oraz o dużej liczbie wypadków drogowych, które mają tam miejsce - mówili mieszkańcy Brzyskorzystewka, których około 20 spotkało się z nami w poniedziałkowe przedpołudnie, aby skierować swój apel do zarządzających drogami.
Jednocześnie znaczny problem stanowią teraz uszkodzenia skrzyżowania dróg na tym odcinku. Dziury i błoto, które pojawiły się tam, są jest ogromnym utrudnieniem nie tylko dla pieszych, ale i dla aut poruszających się drogą. Dodatkowym zagrożeniem są prowadzone prace drogowe przy budowie drogi ekspresowej S-5, którym towarzyszy wzmożony ruch ciężkiego sprzętu, jak również niebezpieczne prace ziemne (głębokie wykopy itp.)
- Oczywiście bardzo się cieszymy, że na terenie naszej wsi prowadzona jest tak ważna i potrzebna inwestycja, jednakże apelujemy o montaż oświetlenia ulicznego, które zapewni nam bezpieczną drogę z domu i do domu. Niech przestrogą i ostrzeżeniem będzie wydarzenie bodajże z wczorajszego dnia, kiedy jedna z naszych mieszkanek przechodząc z małą córeczką przez nieoświetlone przejście dla pieszych nieomal zostałaby potrącona przez pędzący samochód ciężarowy. Czy naprawdę musi dojść do tragedii, by w końcu ktoś się tym tematem zajął? - pytała Anna Jankowska, jedna z osób, które się z nami spotkały w tej sprawie.
Inni nasi rozmówcy dodawali, że w czasie, gdy doszło do naszej wizyty w Brzyskorzystewku i tak sytuacja była lepsza, niż kilka dni wcześniej. Otóż w nocy z niedzieli na poniedziałek spadła poniżej zera temperatura powietrza, więc błoto naniesione przez sprzęt i samochody drogowców zamarzło. Z kolejną jednak odwilżą problem lawirowania po ciemku, aby ominąć błotne kałuże, powróci.
Z pytaniem dotyczącym oświetlenia przystanków autobusowych na drodze krajowej 5 w Brzyskorzystewku zwróciliśmy się do bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
- Docelowo będzie tam nowe oświetlenie, jednak na chwilę obecną wykonawca nie przewidział oświetlenia tymczasowego z uwagi na prowadzenie w tym miejscu postępujących robót, zmierzających do wybudowania nowego układu drogowego. W ciągu kolejnych tygodni ma nastąpić przełożenie ruchu DK5 na jezdnię tymczasową, ponieważ istniejąca jezdnia DK5 wraz z przystankiem znajduje się w śladzie nowo budowanych jezdni głównych drogi ekspresowej S5. Dodatkowo w tym miejscu będzie wykonywany obiekt inżynierski (przejazd pod trasą S5). Na dzień dzisiejszy wykonawca ma rozważyć ustawienie choćby błyskających lamp ostrzegawczych w miejscu przejścia przez DK5 na przystanek autobusowy, sygnalizujących miejsce niebezpieczne - przekazał w odpowiedzi Tomasz Okoński, rzecznik prasowy Oddziału GDDKiA w Bydgoszczy.
Rzecznik podkreślił także, iż utrzymanie dróg i chodników jest tematem pojawiającym się bardzo często.

Mieszkańcy Brzyskorzystewka nie czują się bezpiecznie, gdy wieczorem albo wczesnym rankiem muszą przejść z przystanku autobusowego przy drodze krajowej do mieszkania w bloku fot. Karol Gapiński


- Należy jednak zauważyć, że istniejący chodnik, jak i jezdnia zostaną wkrótce rozebrane i przeniesione na nowy układ. Wskazane miejsce obecnie jest centralnym punktem robót, przez co należy się liczyć z pewnymi utrudnieniami. Wykonawca ma obowiązek utrzymania chodników i jezdni w stanie nie utrudniającym poruszania się po nich pieszych. Nadzór budowy został zobowiązany do egzekwowania tego obowiązku wykonawcy, niezwłocznie po stwierdzeniu ewentualnych nieprawidłowości - zakończył Tomasz Okoński. Dowiedziliśmy się że lampy będą robione na samym końcu, razem z barierkami i pracami wykończeniowymi, na pewno nie w tym roku ale na pewno przed końcem 2019 roku.
Gmina Żnin zapewniła, że jest w stałym kontakcie z wykonawcą i inwestorem budowy drogi ekspresowej S5. Wykonawca robót poinformował, że priorytetem dla niego jest obecnie przeprowadzenie prac polegających na wykonaniu objazdu odcinka drogi krajowej nr 5 w Brzyskorzystewku. Objazd będzie poprowadzony w pobliżu centrum wsi, a na trasie objazdu zostaną zlokalizowane nowe przystanki autobusowe. - W trosce o bezpieczeństwo zdrowia i życia mieszkańców Brzyskorzystewka, prowadziliśmy liczne rozmowy telefoniczne i osobiste z wykonawcą oraz inwestorem, podczas których szukaliśmy rozwiązania problemu i przedstawialiśmy stanowisko i oczekiwania gminy Żnin. Ustalone priorytety są właśnie skutkiem tychże rozmów. [...] Jednocześnie przypominamy, że droga biegnąca przez Brzyskorzystewko w kierunku Brzyskorzystwi, krzyżująca się z drogą krajową nr 5, jest drogą powiatową (nr 1940C), zatem jej zarządcą nie jest gmina Żnin, ale Zarząd Dróg Powiatowych (ZDP). Wszelkie zatem oczekiwania należy kierować do dyrektora ZDP w Podgórzynie lub bezpośrednio do starosty żnińskiego - przekazał Dawid Kolasa, rzecznik Urzędu Miejskiego w Żninie.
- Owszem, droga jest powiatowa, ale lampy wzdłuż niej należą do „Enei“, a rachunki za prąd, którym są one zasilane, płaci gmina Żnin. I to ona może interweniować w sprawie oświetlenia. Tymczasowe oświetlenie należy do obowiązków wykonawcy, i to po stronie gminy jest również zadanie pilnowania, czy wykonawca się z tego wywiązuje - skwitował starosta żniński Zbigniew Jaszczuk.

Karol Gapiński
Pałuki nr 1356 (6/2018)

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukitv.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.