Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Najnowsze artykuły

loading...
Najnowsze artykuły

Najnowsze - uroczystości

loading...
Najnowsze - uroczystości

Najnowsze - w szkole

loading...
Najnowsze - w szkole

Najnowsze - na sygnale

loading...
Najnowsze - na sygnale

Najnowsze - sport

loading...
Najnowsze - sport
loading...
  Drogi
  Kultura
  Zdrowie
  Polityka
Taką drogą mieszkańcy ul. Sosnowej w Kowalewie dojeżdżają do swoich domów fot. imię i nazwisko znane redakcji

Mieszkańcy ulicy Sosnowej w Kowalewie od chwili rozpoczęcia budowy drogi ekspresowej S5 nie mają łatwego życia. Najpierw dowiedzieli się, że pod oknami będzie przebiegać droga szybkiego ruchu, a teraz do domów dojeżdżają leśną drogą.

Jeszcze kilka lat przed wbiciem pierwszej łopaty dowiedzieli się, że kilkadziesiąt metrów za oknami ich domów zostanie wytyczona obwodnica Kowalewa. Teraz, kiedy rozpoczęły się prace budowlane, mają utrudniony dojazd do swoich domów. U zbiegu ulicy Sosnowej i Leśnej w Kowalewie powstaje wiadukt w ciągu drogi powiatowej, dzięki któremu mieszkańcy Kowalewa czy Mąkoszyna przejadą nad drogą ekspresową. Pod wiaduktem powstaje droga, a wzdłuż niej wał, który ma pełnić rolę ekranu akustycznego chroniącego mieszkańców przed hałasem. Od maja w tym miejscu trwają intensywne prace budowlane. Po wjeździe z ul. Leśnej na Sosnową, który kilka lat temu został wyłożony brukiem, nie ma nawet śladu. Mieszkańcy zaczęli korzystać z objazdu, który wiedzie przez drogę gruntową należącą do Lasów Państwowych. W wyniku intensywnych opadów deszczu, potem śniegu, roztopów oraz intensywnego użytkowania przez sprzęt leśny, również ta alternatywna droga zaczęła przysparzać kłopotu mieszkańcom ul. Sosnowej.
Jeden z nich napisał list do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Bydgoszczy oraz do Nadleśnictwa Szubin. Napisał w nim, że w związku z realizacją inwestycji, drogi krajowej S5 na odcinku Szubin-Jaroszewo, prosi o zapewnienie dojazdu do wszystkich posesji mieszczących się na ulicy Sosnowej i przyległych ulicach.
Obecnie od kilku miesięcy dojazd do naszej ulicy odbywa się leśną drogą, bo wykonawca nie zapewnił innego dojazdu dla naszej ulicy. W okolicy tej leśnej drogi i na niej samej dokonywana jest ciągła wycinka drzew, przyjeżdża ciężki sprzęt, który niejednokrotnie blokuje całą drogę dojazdową do posesji. Na skraju drogi składowane są duże ilości wyciętego drewna, co stanowi dodatkowe zagrożenie dla przejeżdżających tamtędy samochodów. Nadmienić należy również, że od sierpniowej nawałnicy obowiązuje w dalszym ciągu zakaz wstępu do lasu, więc mieszkańcy są zmuszeni do codziennego łamania przepisów i narażeni na niebezpieczeństwo - pisze mieszkaniec Kowalewa.
Dodał, że przejście na pieszo do posesji jest właściwie niemożliwe, a dzieci uczęszczające do szkoły codziennie brodzą po kostki w błocie. Dodatkowo są narażone na niebezpieczeństwo, gdyż dla pieszych powstała dzika ścieżka usytuowana w okolicy budowanego wiaduktu. Piesi w związku z tym mają ciągły kontakt z ciężkim sprzętem budowlanym. Wykonawca zamieścił znaki ostrzegające, że to teren budowy, że wstęp wzbroniony, ale nie zapewnił alternatywnej drogi dla pieszych i pojazdów. Jeśli zaś chodzi o wspomniane pojazdy, to droga jest tak wąska, że uniemożliwia minięcie się dwóch aut. Ten krótki odcinek już wcześniej był trudny do przejechania dla mniejszych aut, a obecnie po roztopach praktycznie niemożliwe jest jego użytkowanie. Mniejsze auta się zakopują i wiele osób nie może dojechać do pracy - informuje mieszkaniec ul. Sosnowej. Przepisy wyraźnie mówią o tym, że podczas realizacji inwestycji należy zapewnić dojazd dla mieszkańców. Dla naszej ulicy jest przewidziany dojazd, który na planie jest oznaczony jako droga dojazdowa DD-12. Jest on obecnie pozostawiony odłogiem, a przejazd samochodem osobowym jest niemożliwy. Zwracamy się z prośbą o niezwłoczne utwardzenie drogi dojazdowej DD-12 oraz jednoczesne wyrównanie usytuowanej obok drogi leśnej.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Szubin Grzegorz Gust wyszedł naprzeciw problemom mieszkańców i zadeklarował w odpowiedzi na list, iż nie będzie blokował drogi ani karał mandatami dojeżdżających do swoich posesji przy ulicy Sosnowej. Dodał, że po opadach i sierpniowej nawałnicy leśne drogi są w bardzo złym stanie. - Naprawiamy drogi tam, gdzie drewna do wywiezienia jest najwięcej i gdzie drogi z punktu widzenia gospodarki leśnej są niezbędne. Nie przewiduję w najbliższym czasie naprawy tej wewnętrznej drogi leśnej. Ponadto, do czasu uprzątnięcia drzew zagrażających bezpieczeństwu nie mogę jeszcze wycofać zakazu wstępu do lasu. Staramy się jak najszybciej uprzątnąć drzewa połamane i w leśnictwach Jaktórka i Kowalewo prace są już mocno zaawansowane - poinformował.
Rzecznik prasowy bydgoskiego oddziały GDDKiA Tomasz Okoński zapewnił, że droga dojazdowa do posesji, zniszczona podczas prac budowlanych, zostanie doprowadzona do przejezdności i użyteczności w ciągu dwóch tygodni. Jednocześnie wykonawca drogi S5 zostanie zobowiązany do sprawdzenia i - tam gdzie to konieczne - wykonania dojazdów do wszystkich posesji na swoim odcinku.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1356 (6/2018)

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukitv.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.