Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Najnowsze artykuły

loading...
Najnowsze artykuły

Najnowsze - uroczystości

loading...
Najnowsze - uroczystości

Najnowsze - w szkole

loading...
Najnowsze - w szkole

Najnowsze - na sygnale

loading...
Najnowsze - na sygnale

Najnowsze - sport

loading...
Najnowsze - sport
loading...
  Drogi
  Kultura
  Zdrowie
  Polityka

Jak poinformował burmistrz Łabiszyna Jacek Idzi Kaczmarek, nie będzie komisariatu w Łabiszynie - taką decyzję podjął komendant wojewódzkiej policji. Jaka jest tego przyczyna? - Bardzo niski stopień przestępczości w gminie - wyjaśnia burmistrz, i nie kryje zadowolenia.

2 lutego odbyło się spotkanie wicestarosty Andrzeja Hłonda, burmistrza Łabiszyna Jacka Idziego Kaczmarka, burmistrza Barcina Michała Pęziaka, komendanta powiatowego policji w Żninie Artura Krajewskiego z komendantem wojewódzkim policji Pawłem Spychałą.
- Przekaz z tego spotkania jest taki, że komisariatu u nas nie będzie, i to jest przykry przekaz - powiedział burmistrz Jacek Idzi Kaczmarek. - Ale drugi przekaz jest bardzo pozytywny. Decyzja o nieutworzeniu komisariatu w Łabiszynie wynika z tego, że na terenie gminy jest bardzo niski stopień przestępczości.
Najnowsze statystyki pokazują, że 70% przestępstw popełnianych jest w gminie Barcin, a zaledwie 30% przestępstw popełnianych jest w gminie Łabiszyn.
- Ja to faktycznie potwierdzam - stwierdził burmistrz. - Od dłuższego czasu zauważam, że poziom przestępczości, wykroczeń i nawet niewłaściwych zachować na terenie gminy Łabiszyn jest minimalny. Przykładem może być też kilkadziesiąt imprez, które robiliśmy w ubiegłym roku. Niektóre to były imprezy bardzo znaczące, które można by nazwać nawet trudnymi, a tak naprawdę na żadnej z tych imprez nie wydarzyło się coś negatywnego, na przykład, że kogoś okradziono, że kogoś pobito, czy że coś zniszczono. Nie słychać nic o kradzieżach samochodów, które wcześniej miały miejsce. W obszarze bloków nie dzieje się nic złego. Nie widzę graficiarzy. Kiedyś po weekendach mieliśmy troszkę zniszczeń, a od dłuższego czasu ja nie słyszę o negatywnych sytuacjach.
Starania o przekształcenie posterunku w Łabiszynie w komisariat podyktowane były tym, żeby mieszkańcy nie odbijali się od drzwi posterunku, a tak się teraz zdarza, kiedy wszyscy funkcjonariusze są w terenie. Komendant wojewódzkiej policji zasugerował, aby wzmocnić posterunek w Łabiszynie obsługą administracyjną.
- Gdyby tak się stało, to ktoś, kto dociera do posterunku policji, mógłby wejść, przedstawić problem, dowiedzieć się, gdzie są policjanci i kiedy można na nich liczyć - powiedział burmistrz. - W tej chwili można dzwonić na 112 albo jechać do komisariatu policji w Barcinie.
W ostatnim czasie gmina Łabiszyn wykonywała remont pomieszczeń posterunku policji wykorzystując swoją brygadę remontową. Trwa umeblowywanie posterunku. Gmina na ten cel zabezpieczyła w swoim budżecie 20.000 zł, jednak nastąpi weryfikacja potrzeb, więc na razie nie wiadomo, ile jeszcze wyniosą koszty. Burmistrz Łabiszyna szacuje, że na wyremontowanie i umeblowanie posterunku przeznaczy ze swojego budżetu około 30.000 zł.
W tej chwili na posterunku w Łabiszynie pracuje 11 policjantów pozostających w dyspozycji komendanta komisariatu w Barcinie, przy czym nie są oni ściśle przypisani do konkretnej gminy.
- Ja nie mam dużego żalu, że komisariat nie powstaje, bo dla mnie tak naprawdę nie ma znaczenia, jak się będzie nazywała ta formacja - oświadczył burmistrz Jacek Idzi Kaczmarek. - Dla mnie najistotniejsze jest to, żeby w każdym momencie administracyjnym mieszkańcy gminy Łabiszyn mogli zgłaszać się do siedziby policji, uzyskiwać pomoc i informację.
Podczas spotkania dyskutowano także o tym, żeby w przypadku prowadzonego postępowania, tak to skoordynować, by świadkowie nie byli wzywani do Barcina na przesłuchanie, tylko żeby policjant z Barcina przyjeżdżał do Łabiszyna przesłuchać świadków. Ostateczne decyzje w tej sprawie dopiero zapadną.

Magdalena Kruszka
Pałuki nr 1356 (6/2018)

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukitv.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.