Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Najnowsze artykuły

loading...
Najnowsze artykuły

Najnowsze - uroczystości

loading...
Najnowsze - uroczystości

Najnowsze - w szkole

loading...
Najnowsze - w szkole

Najnowsze - na sygnale

loading...
Najnowsze - na sygnale

Najnowsze - sport

loading...
Najnowsze - sport
loading...
  Drogi
  Kultura
  Zdrowie
  Polityka
Na odcinku ul. Dworcowej między ul. Zamkniętą a mostem przez Gąsawkę wczoraj rano nie zastaliśmy żadnych pracowników fot. Karol Gapiński

Czy nad brzegiem Dużego Jeziora Żnińskiego istniała osada podobna do biskupińskiej, sięgająca za ulicę Dworcową? Będą to badać archeolodzy po odkryciu przy przebudowie drogi wojewódzkiej 251 zabytków kultury łużyckiej. Most może zostać ukończony we wrześniu, na oddanie odcinka od Spokojnej do Mickiewicza poczekamy dłużej.

Z informacji przekazanych przez osoby na co dzień śledzące postępy prac na modernizowanym odcinku drogi wojewódzkiej między Juncewem a Żninem wynika, że co prawda drogowcy są widoczni na placu budowy, ale nie oznacza to zadowalającego postępu robót. Zwłaszcza na ul. Dworcowej w Żninie niewiele się dzieje, poza samą budową nowego mostu. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, jak ocenia postępy prac inwestor, czyli Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.
Termin realizacji całego zadania (przebudowa drogi i mostu) w marcu 2017 r. był założony do końca czerwca 2018 r., a następnie przedłużony aneksem do umowy do końca września 2018 r. Kilka tygodni temu informowaliśmy jednak, że i ten wydłużony termin nie jest realny, z czym ZDW zaczyna się powoli godzić.
- Na moście trwają prace przy budowie przyczółków. Na ul. Dworcowej grunt dodatkowo będzie wzmacniany geo-kratą. W tym miesiącu planowane jest ułożenie warstw bitumicznych na odcinku od mostu do dawnego cmentarza (wraz ze skrzyżowaniem z ul. Spokojną). Dojazd od strony Zamkniętej zostanie wykonany na finiszu - teraz jest to dojazd na plac budowy. Zakończenie prac na moście wykonawca planuje we wrześniu. Ruch na obiekcie zostanie wprowadzony bezzwłocznie po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie. Ze względu na prace archeologiczne i występowanie innych znalezisk - obiekty kultury łużyckiej - trudno precyzyjnie określić termin przejezdności odcinka od Spokojnej do Mickiewicza - poinformował Michał Sitarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.
Elżbieta Dygaszewicz, kierownik bydgoskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków poinformowała, że rzeczywiście zostały podczas prac w Żninie między ul. Spokojną a ul. Zamkniętą odkryte pozostałości osady łużyckiej. Prace budowlane zostały wstrzymane. Co prawda inwestor i wykonawca mają zapewniony nadzór archeologiczny, ale teraz wymaga on rozszerzenia. Od inwestora i wykonawcy oraz archeologów będzie zależało to, jak szybko prace wymagane przez Urząd Ochrony Zabytków rozpoczną się i skończą.
Aureus, firma Anny Retkowskiej świadcząca usługi archeologiczne, która prowadzi nadzór archeologiczny na przebudowie DW 251 między ul. Spokojną a ul. Mickiewicza, na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego odkryła też pozostałości osady łużyckiej. Cmentarz został wybudowany na tej osadzie, ale według archeologa Andrzeja Retkowskiego osada była na większym obszarze niż późniejszy cmentarz. Nowe znalezisko zostało zgłoszone do konserwatora zabytków, a teraz ZDW wybierze firmę archeologiczną, która wykona kolejne prace związane z tym nowym odkryciem.
Poza miastem na kolejnych odcinkach układana jest warstwa wiążąca nawierzchnię. Obustronnie położono ją już na blisko 5-kilometrach. Na pozostałych fragmentach trwają roboty związane z podbudową. Trwają też prace przy przepustach i budowie kolejnych odcinków ciągu pieszo-rowerowego. Formowane są rowy, które spełnią funkcję odwodnienia. Trwa budowa zjazdów na teren posesji, m.in. w Słębowie.
Harmonogram firmy Eurovia jest nadal przedmiotem bezpośrednich rozmów, które Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy prowadzi z tym wykonawcą. Zakłada on wykroczenie poza czas trwania umowy (zakończenie podstawowych prac do końca roku, roboty zagrożone przerwą zimową przełożone na pierwsze miesiące przyszłego roku). - Niezmiennie zależy nam na zakończeniu zadania w najkrótszym możliwym czasie, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów i ograniczaniu utrudnień dla mieszkańców - powiedział Michał Sitarek, rzecznik ZDW w Bydgoszczy.

Karol Gapiński
Pałuki nr 1382 (32/2018)

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukitv.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.